Virtualna izložba:
FESTIVAL LIKOVNIH UMJETNOSTI – FLU – inFLUence
u četvrtak, 12. ožujka 2020. u 19 sati otvorili smo festival izložbom na kojoj se predstavljaju umjetnici različitih generacija i različitih poetika:
Grgur Akrap, Miro Glavurtić, Duje Medić, Manuela Pauk, Pavle Pavlović, Ivica Plavec, Ivan Posavec, Jurica Pušenjak, Tara Beata Ratz, Josip Rončević, Stjepan Šandrk, Andrej Tomić Po otvorenju, o tome „Kako preživjeti u umjetnosti bez većih posljedica za sebe i okolinu” govorio je Feđa Gavrilović, a kako „Biti kritičar/n u oskudnim vremenima” govorila nam je Anita Ruso
Kako i zašto u Kulturnom centru Travno – zašto u sjeni Mamutice, pročitajte u predgovoru Anite Ruso
A kako umjetnost ne bi ostala u potpunoj karanteni pogledajte našu virtualnu izložbu.
Sva ostala događanja, predavanja i radionice najavljeni u programu festivala održat će se čim bude moguće i o tome ćemo Vas na vrijeme obavijestiti.
Kako je izgledalo otvorenje pogledajte u prilogu Mreže TV.
Predgovor:
Umjetnost je u posljednjih nekoliko godina u glavnom gradu Hrvatske prestala biti vezivno tkivo društva. Galerijski programi Zagreba su bogati i raznovrsni za razliku od njihove publike. Ona je gotovo uvijek ista, ograničena na šačicu entuzijasta i na obitelj i prijatelje umjetnika koji izlažu. Mjesta susreta, žile kucavice grada malo-pomalo postaju autistična mjesta koja su nerijetko sama sebi svrhom. Publika pohodi otvaranja iz građanske kurtoazije, ali tijekom trajanja izložbi rijetki su oni koji zalutaju razgledati mahom besplatne izložbe. Programi većih muzeja i galerija medijski su popraćeniji pa shodno tome i imaju svoju publiku te nipošto ne služe kao ogledni primjer za problematiku kojom se Kulturni centar Travno odlučio pozabaviti.
Polazište za promišljanje svojevrsnog društvenog eksperimenta voditeljice likovnih djelatnosti KUC Travno Vedrane Prlender determinirano je rubnim pozicioniranjem lokacije KUC-a u kulturnoj topografiji grada, kao i jedinim prostorom koji je mogao poslužiti izložbenoj djelatnost prostoru foajea. Rečene zadatosti ishodovale su višegodišnjim upornim i konzistentnim izložbenim nastojanjem da se komunikacijska utilitarnost foajea prometne i u svojevrsnu galeriju, što funkcionira u maniri otvorenog prostora slobodnog kretanja gdje posjetitelje KUC-a zatiču artefakti. Tako se posjetitelji raznorodnih programa izvedbenih umjetnosti, kao i brojni polaznici kreativnih i edukativnih radionica mogu osjetiti privučeni pojedinim umjetničkim djelima bez obaveze da se posvete drugima.
KUC Travno Festivalom likove umjetnosti inFLUence vraća umjetnost u kvart, među građane koji nemaju običaj posjećivati galerijske prostore u centru Zagreba. Radovi na ovoj nekonvencionalnoj izložbi nisu birani po tematskom ni generacijskom ključu. Odabir umjetnika i njihovih radova Luka Kušević Radaković, mladi slikar i koordinator projekta, vršio je vodeći se idejom različitih poetika.
Izloženi su radovi 12 autora koji imaju dobro usvojenu zanatsku vještinu, stvaraju promišljeno te imaju agilnost duha koji teži vrlini ne upadajući u apatiju. Svi oni žive u Zagrebu, rade i stvaraju u svojim ateljeima, izlažu u galerijama u koje možda nikad niste kročili. Umjetnički svijet čuo je za njih. Dodijelio im nagrade, hvalio ih ili po potrebi kudio tražeći bolje, više, autentičnije tamo gdje se može. Oni su tihi kroničari ljepote i ružnoće vremena u kojemu živimo. Sam njihov rad, njihov bolni opstanak, njihova utišana stvaralačka energija koja ipak ustrajno struji stanicama našega društva pokazuju to društvo u svim njegovim slojevima. Bez njih smo samo nijanse sive, Rahmanjinov kojeg nema tko odsvirati.
Od mladog crtačkog genija koji puno obećava, Duje Medića (1986.), preko nagrađivanog, eteričnog i umirujućeg slikara Grgura Akrapa (1987.) do nešto starijeg, metafizičkim i nadrealnim opsjednutog realista Pavla Pavlovića (1983.) te Stjepana Šandrka (1984.) koji nevjerojatnim hiperrealizmom dočarava pojedine fenomene današnjeg društva. Uz ove već poznate figurativce, ovaj će pregled obuhvatiti i posve mladu kiparicu Manuelu Pauk (1994.) zainteresiranu za animalne motive te slikaricu vrlo jarke palete Taru Beatu Ratz (1991.) kojoj se sličnim kolorizmom pridružuje Andrej Tomić (1992.). Mlađi figurativci koji zaslužuju pažnju su Josip Rončević (1991) te Jurica Pušenjak Mozart (1996). Prikazani su i radovi starijih aktera naše likovne scene: Ivice Plaveca (1963.) koji eksperimentira s materijalima; renomiranog fotografa Ivana Posaveca (1951.) te najstarijeg među njima, Mire Glavurtića (1932.), jednog od začetnika beogradske skupine nadrealista Mediale.
Anita Ruso
Galerija-izložba:
Katalog izložbe možete pogledati ovdje.
Predavanja:
12.03. 2020. u 19.30 sati
„Kako preživjeti u umjetnosti bez većih posljedica za sebe i okolinu”
Feđa Gavrilović, rođen u Zagrebu 1986. Voditelj Galerije Forum.
„Biti kritičar/n u oskudnim vremenima”
Anita Ruso, povjesničarka umjetnosti koja je doktorirala na pariškoj Ecole Pratique des Hautes Etudes. Istraživački interesi usmjereni su joj na arhitektonsku baštinu i suvremenu likovnu scenu. Likovna je kritičarka i kustosica.
Točan datum i vrijeme objavit ćemo naknadno:
„Krivo srastanje – o fotografijama Ivana Posavca i Mije Vesovića iz Zbirke fotografija MSU
Leila Topić, viša kustosica u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti koja skrbi za Zbirke fotografije, filma i videa i medijske umjetnosti. Neposredno po završetku studija Povijesti umjetnosti i Komparativne književnost pri Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu radila je i kao slobodna kustosica te likovna kritičarka.
„Transformacija dnevnih putanji i rutina Mamutice”
Grupna prezentacija istraživačkog projekta Prototipizacija u montažnoj i modularnoj gradnji studenata Arhitektonskog fakulteta
„Boja, linija – skica za pokret” – predavanje s radionicom
Josipa Bubaš, izvedbena umjetnica i povjesničarka umjetnosti. Bavi se spajanjem izvedbene teorije i prakse. Doktorirala je na Interdisciplinarnim humanistickim znanostima Sveučilista u Zadru s temom Tjelesnost izvedbe i izvedba tijela.
Impressum:
FESTIVAL LIKOVNIH UMJETNOSTI
inFLUence ˃ Kulturni centar Travno
Izlažu: Grgur Akrap, Miro Glavurtić, Duje Medić, Manuela Pauk, Pavle Pavlović, Ivica Plavec, Ivan Posavec, Jurica Pušenjak, Tara Beata Racz, Josip Rončević, Stjepan Šandrk, Andrej Tomić
Predavanja i radionice: Feđa Gavrilović, Anita Ruso, Leila Topić, Josipa Bubaš, Grupna prezentacija studenata Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (Ivan Franić, Barbara Kaličanec, Nikolina Kokor, Antonia Kovač, Ante Lipovac, Martina Milošević, Ines Orešković, Filip Staničić)
Koncepcija, produkcija, postav: Vedrana Prlender
Likovni odabir, postav: Luka Kušević Radaković
Izdavač kataloga: Kulturni centar Travno
Zagreb, Božidara Magovca 17
www.kuctravno.hr
Za izdavača: Josip Forjan
Urednica: Vedrana Prlender
Predgovor: Anita Ruso
Grafičko oblikovanje: Josip Rončević
Zagreb, ožujak 2020.
Izložba je ostvarena uz potporu Gradskog ureda za kulturu Grada Zagreba
Koncept: Vedrana Prlender
Web izrada: Jurica Lihtar
Copyright (c)KUC Travno i autori Grgur Akrap, Miro Glavurtić, Duje Medić, Manuela Pauk, Pavle Pavlović, Ivica Plavec, Ivan Posavec, Jurica Pušenjak, TaraBeata Ratz, Josip Rončević, Stjepan Šandrk, Andrej Tomić